Fizjoterapia uroginekologiczna a przygotowanie do porodu

Iga Daniszewska-Jarząb

Iga Daniszewska-Jarząb

Fizjoterapia uroginekologiczna to dość młode odgałęzienie fizjoterapii, które od kilkunastu lat prężnie rozwija się w Polsce. Zajmuje się profilaktyką, diagnostyką, ale i terapią schorzeń, które mogą być wywołane dysfunkcją w obrębie dna miednicy. W związku z tym również znalazła swoje miejsce w opiece nad kobietą w ciąży, m.in. przygotowując ciało do porodu.
Przygotowanie do porodu z fizjoterapeutą uroginekologicznym obejmuje szeroki zakres działań i może znacząco ułatwić poród, wpływając na psychiczne i fizyczne przygotowanie kobiety oraz pomóc jej w powrocie do zdrowia po urodzeniu dziecka.

Od kiedy zacząć spotkania z fizjoterapeutą uroginekologicznym?


Nie ma jednoznacznych wytycznych, kiedy powinniśmy odwiedzić fizjoterapeutę uroginekologicznego. Pierwszą wizytę proponuje się odbyć już nawet w pierwszym trymestrze, by ocenić stan zdrowia i ustalić dalsze postępowanie. Ze względu na duże zmiany hormonalne, które mogą się pojawić w pierwszych tygodniach ciąży, powodujące m.in. zmiany nastroju, zmęczenie, ospałość, nudności, wymioty, kobieta może nie czuć się na siłach, by odbyć taką wizytę. Najczęściej ciężarna pierwszy raz pojawia się w gabinecie, kiedy najgorsze dolegliwości ustąpią albo zmniejszy się ich intensywność.
Kolejne wizyty planowane są indywidualnie z pacjentką w zależności od deklarowanych przez nią potrzeb oraz dolegliwości, które zgłasza podczas wizyty.

Przygotowanie do porodu – jak fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc?

  1. Uelastycznienie mięśni dna miednicy
    Kobieta szykująca się do porodu powinna nabyć świadomość pracy mięśni dna miednicy, które biorą udział w porodzie naturalnym. Ta świadomość aktywacji oraz przede wszystkim rozluźniania dna miednicy ułatwi poród oraz może zapobiec urazom okołoporodowym, jak pęknięcie czy nacięcie krocza.
    Diagnostykę oraz naukę pracy mięśni dna miednicy najlepiej przeprowadzając badanie per vaginam (badanie przezpochwowe), ale jeśli są do tego przeciwwskazania to poprzez badanie zewnętrzne. Poleca się wykonanie badania przezpochwowego, które wnosi więcej informacji dla terapeuty, ale i dla samej przyszłej rodzącej na temat pracy mięśni dna miednicy.
  2. Techniki oddechowe i relaksacji
    Stosowanie kontrolowanego oddechu w trakcie porodu łagodzi bóle porodowe, uspokaja, daje większe uczucie kontrolowania akcji porodowej oraz umożliwia dostarczenie tlenu dla dziecka. Najbardziej korzystnym sposobem oddychania jest oddech torem dolnożebrowym, angażujący przeponę.
    Techniki oddechowe najlepiej praktykować już od pierwszych tygodni ciąży, by podczas porodu, np. z powodu stresu, nie zapomnieć, jak prawidłowo oddychać.
  3. Przygotowania krocza do porodu – masaż krocza i techniki stosowane w celu rozluźnienia mięśni dna miednicy
    Masaż wewnętrzny krocza jest zalecany od 36 tygodnia ciąży, ale masowanie środka ścięgnistego krocza możemy rozpocząć już w drugim trymestrze, aby tym sposobem uelastycznić okoliczne tkanki. Alternatywą jest masaż za pomocą specjalnego wibratora terapeutycznego lub używanie piłeczki tenisowej.
  4. Przygotowanie ciała do porodu
    W przygotowaniu ciała do porodu bierze się pod uwagę ruchomość miednicy, stawów biodrowych oraz mięśni takich jak, np. mięsień biodrowo-lędźwiowy. Ważne jest również otwarcie klatki piersiowej, co poprawia funkcjonowanie przepony. Ćwiczenia w tym zakresie mogą ułatwić przebieg porodu, ale również poprawiają komfort w czasie ciąży.
  5. Pozycje wertykalne
    Fizjoterapeuta może pokazać pozycje wertykalne, które ułatwiają poród i pomagają skrócić jego czas.

Podsumowanie

Przygotowanie do porodu pod okiem fizjoterapeuty uroginekologicznego może być nieocenionym wsparciem. Regularne ćwiczenia, techniki oddechowe i masaże pomagają usprawnić poród i przyspieszają regenerację po porodzie. Indywidualnie dostosowany program terapii może poprawić komfort kobiety w ciąży oraz zmniejszyć ryzyko komplikacji podczas porodu.

Jeśli jesteś w ciąży udaj się na wizytę do fizjoterapeuty uroginekologicznego.