Prawo do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego oraz zasiłku chorobowego

Joanna Nowak

Joanna Nowak

W przypadku wystąpienia odpowiednich wskazań medycznych, o których oczywiście każdorazowo decyduje lekarz, kobieta może w okresie ciąży skorzystać ze zwolnienia lekarskiego (L4). W zależności od rodzaju wskazań medycznych może takie zwolnienie wystawić zarówno lekarz ginekolog jak i lekarze innych specjalności np. chirurg.

Zwolnienie chorobowe w ciąży może trwać maksymalnie do 270 dni.

Nie ma wątpliwości, iż sam fakt bycia w ciąży nie determinuje możliwości skorzystania z przedmiotowego zwolnienia. Nie jest to bowiem zwolnienie, z którego można skorzystać celem np. wypoczynkowego wyjazdu zagranicznego.

Procedura uzyskania zwolnienia lekarskiego:

1.Wizyta u lekarza – Kobieta w ciąży powinna zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę (ginekologa-położnika) lub innego lekarza, który na podstawie badania i oceny stanu zdrowia może wystawić zwolnienie lekarskie,

2.Wystawienie zwolnienia – Zwolnienie lekarskie jest obecnie wystawiane w formie elektronicznej i automatycznie przesyłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz pracodawcy, 

3.Informowanie pracodawcy – Kobieta w ciąży nie musi osobiście dostarczać zwolnienia lekarskiego pracodawcy, ponieważ jest ono przesyłane elektronicznie. Ważne jest jednak, aby poinformować pracodawcę o swojej nieobecności zgodnie z wewnętrznymi procedurami firmy, o ile takie zostały ustanowione.

Lekarz wystawiający zwolnienie, na odpowiednim druku, wskazuje adres, pod którym kobieta w ciąży będzie przebywać w trakcie okresu niezdolności do pracy. Jeśli zatem będzie to inny adres aniżeli stałego miejsca zamieszkania, np. adres mamy, która będzie nad ciężarną sprawować w tym czasie opiekę, to wówczas należy pamiętać o podaniu lekarzowi adresu pod którym kobieta będzie przebywać rzeczywiście, choćby nawet czasowo. Jeśli w trakcie zwolnienia nastąpi zmiana miejsca pobytu, również należy o tej zmianie natychmiast zawiadomić właściwy organ. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia ewentualnej kontroli prawidłowego wykorzystania udzielonego zwolnienia lekarskiego. Kontrolę taką może przeprowadzić zarówno pracodawca jak i ZUS. Adnotacja na zwolnieniu lekarskim, wskazująca, iż pacjent może chodzić, uprawnia jedynie do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego, np. udania się na zabieg czy kontrolę lekarską, do apteki.

Prawo do zasiłku chorobowego w ciąży

Przebywając na zwolnieniu lekarskim, kobiecie w ciąży przysługuje zasiłek chorobowy. Prawo to jest jednak uzależnione od spełnienia warunku podlegania nieprzerwanemu ubezpieczeniu chorobowemu przez okres tzw. wyczekiwania, który wynosi 30 dni w przypadku podlegania ubezpieczeniu obowiązkowo (umowa o pracę) lub 90 dni w przypadku dobrowolnego podlegania ubezpieczeniu. 

Kobiecie w ciąży przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy.  Aby jednak skorzystać z zasiłku w tej właśnie wysokości, pracodawca musi być poinformowany o ciąży, a zwolnieni lekarskie ZUS e-ZLA oznaczone kodem B. 

Jeżeli informacja ta nie zostanie pracodawcy podana, wówczas przebywanie na zwolnieniu lekarskim uprawnia do zasiłku wyłącznie w wysokości 80% średniego wynagrodzenia. Może się tak zdarzyć również w przypadku gdy kobieta jest w ciąży, ale lekarz na jej prośbę nie oznaczy zwolnienia kodem B.